Unutulmaz bir gastronomi deneyimi

Çeşme’de Haziran ayında kapılarını açan Reges, a Luxury Collection Resort & SPA, Çeşme, ikonik mimarisi ve deniz kenarındaki etkileyici ambiyansıyla Hemera Beach Restaurant’da unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunuyor. Hemera; dünyanın dört bir yanından gelen lezzet avcılarını, çağdaş “Asya Pasifik” mutfağının zengin tatları ile Ege üzümlerinden yapılan özel şaraplar ve bölgedeki doğal bitkilerden gelen tatları kusursuz bir şekilde eşleştirerek buluşturuyor.

İlhamını coğrafyasından alan, lezzete incelik ve keyif katan bir konukseverlik ile Reges, a Luxury Collection Resort & SPA, Çeşme, yıl boyunca deniz kenarındaki etkileyici ambiyansıyla ve Çeşme’nin olağanüstü doğasıyla konuklarına benzersiz bir lüks deneyimi sunuyor. Şef Salih Alparslan’ın tecrübelerini yansıttığı yeni ve zengin menüsü ile Hemera Beach Restaurant, hem Reges’in konuklarını hem de dışarıdan gelen misafirlerini Türkiye’de benzerine az rastlanan ve Çeşme yarımadasında rakipsiz bir çağdaş “Asya Pasifik” mutfağı deneyimiyle baştan çıkarma konusunda iddialı.

Çağdaş “Asya Pasifik” mutfağının klasiklerini, bölgenin yerel üreticilerinden temin edilen taze ürünlerle yorumlayan Reges’in hünerli elleri, sizi okyanusları kucaklayan tropikal iklimlerin kalbinde rengarenk bir gurme turuna çıkarıyor.

Misafirlerine Ege Denizi ile iç içe, sofistike ve çağdaş bir Uzakdoğu gastronomi şöleni vadeden Hemera Restaurant, sunduğu lezzetlerin yanı sıra jazz soundundaki programlarıyla da Çeşme gecelerinin uğrak noktalarından elit bir adres olmaya aday…

Kaynak: Catering Türkiye,  Reges

Sosyal medyada paylaşabilirsiniz:

İçerik Üreticisi: Aslı Özgül Gökdemir

1997’de Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü'nde öğrenim görüyor. Catering Türkiye'de sektörel haberler ve röportajlar yapıyor.

Tüm içeriklerini görüntüle: Aslı Özgül Gökdemir →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir