Türkiye’de bir kişinin yıllık et tüketimi 35 kilogram

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘nün dünya et tüketimine dair raporu yayınlandı. Raporda yer verilen verilerde, Türkiye’de bir kişinin yıllık ortalama 35 kilogram et tükettiği görüldü.

Yılda 35 kilo et tüketiyoruz

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün dünya et tüketimine dair raporuna göre ülkelerin yıllık et tüketim miktarları belli oldu. Raporda, Türkiye’de bir kişinin yıllık ortalama 35 kilogram et tükettiği görüldü.

Ajans Press’in Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerinin yanı sıra medyaya yansıyan haber başlıklarından da derlediği bilgilere göre, Türkiye’de bir kişinin yıllık ortalama 35 kilogram et tükettiği görüldü. Bu rakam 1960’lı yıllarda sadece 17 kilogram olarak gözlenirken, yıllar içinde artış göstermesi dikkat çekti.

Batı Avrupa’ya bakıldığında ise bir kişinin yılda ortalama 70-80 kilogram et tükettiği ortaya çıktı.

Et tüketimi en fazla Amerika’da, en az Afrika’da

Dünyadaki en fazla et tüketiminin ise Avusturalya ve ABD’de yapıldığı kaydedilirken, tüketilen ortalama kilogramın 100 ile 153 arasında olduğu tespit edildi. En az et tüketiminin ise yılda sadece 7 kilogram ile Etiyopya’da olduğu görüldü. Tüketimin en az olduğu diğer ülkeler ise,8 kilogram ile Ruanda, 9 kilogram ile Nijerya olarak belirlendi.

 

Kaynak: Catering Türkiye, Birleşmiş Milletler ve Ajans Press

Sosyal medyada paylaşabilirsiniz:

İçerik Üreticisi: Aslı Özgül Gökdemir

1997’de Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü'nde öğrenim görüyor. Catering Türkiye'de sektörel haberler ve röportajlar yapıyor.

Tüm içeriklerini görüntüle: Aslı Özgül Gökdemir →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir