Dünyaca ünlü şef Diego Muñoz İstanbul’da

Dünyaca ünlü şef Diego Muñoz İstanbul’daydı! The Bodrum EDITION’ın Mayıs 2019’daki sezon açılışından önce gerçekleşen İstanbul seyahatinde otelin baş şefi, ödüllü şef Maksut Aşkar ile yalnızca bir gece sunulan benzersiz bir menü hazırladı.

Muñoz, İstanbul ziyareti ile ilgili duygularını şu sözlerle ifade etti; “ The Bodrum EDITION ve arkasındaki muhteşem ekip ile birlikteliğimiz bir yılı geçti. Bu iş birliği boyunca Türk mirası ile ilgili oldukça fazla şey öğrendim ama en önemlisi, yemek etrafında şekillenen hayat şekli ile ilgili geniş bilgiye sahip oldum. Şimdi, takım olarak Peru’nun mirasından ve Akdeniz sahillerinin olağan üstü veriminden ilham alarak birlikte yarattığımız tatları sunmak istiyoruz.

Daha önce “Dünyanın En İyi Restoranları” listesinde 14. sırada ve Latin Amerika’nın En İyi 50 Restoranı listesinde 1. sırada yer alan Astrid & Gastón’un baş şefi olan Muñoz, şu anda Lima’daki deneyimsel ATMAN projesinde başı çekiyor. Kopenhag ve Lizbon’dan Bali’ye kadar dünyanın birçok yerinde restoranlar açan, BRAVA’nın ve The Bodrum EDITION mutfağının baş şefi olan Muñoz, uluslararası mutfak bilgisini ve uzmanlığını 16 Mart Cumartesi günü İstanbul’a taşıdı. Muñoz, yalnızca bir gece için Neolokal’in şefi Maksut Aşkar iş birliği ile bir menü hazırladı.

Muñoz İstanbul turunu, 12 Mart’ta gerçekleşen yaratıcı ekonominin zirvesi Global Gastro Ekonomi Zirvesinde yaptığı konuşma ve 16 Mart akşamı Neolokal restoranının şefi Maksut Aşkar ile iş birliği halinde hazırladığı yemek ile tamamladı. Şehrin tarihsel bölgesinde bulunan SALT Galata Müzesi’nde yer alan restorandaki menü, Muñoz’un uluslararası gastronomi ustalığını, Aşkar’ın Anadolu mutfağını çağdaş bir anlayışıyla yansıttığı tabaklarla birleştirdi.

Diego Munoz hakkında 

Adından dünyanın en yetenekli ve kreatif şeflerinden biri olarak söz ettiren Perulu şef Diego Muñoz, Güney Amerika kültürünün dünyadaki temsilcilerinden biri olmakla birlikte, yenilikçi bakış açısına sahip özgürlükçü bir şef. Avrupa, Asya ve Güney Amerika’da yarattığı geniş yelpazeli ve yöreselliğe odaklı kendine has mutfağıyla, dünyanın dört bir yanında benzersiz deneyimler yaratıyor.

El Bulli’nin emektarlarından Muñoz, 2016 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Güney ile Kuzey Amerika bölgelerindeki 20 farklı ülkede yaptığı mutfak ve kültürel alandaki global keşiflerden sonra New York Times Gazetesi tarafından takip edilmesi gereken 4 göçebe şeften biri olarak tanımlandı. Bu uzun keşif seyahatinde birçok iş birliği, festival, konferans, hayırseverlik etkinliği ve gastronomi buluşmalarına katılarak mutfaktaki yaratıcılığını güçlendirdi. Kanada ve Paris’te Le Cordon Bleu’de eğitim aldıktan sonra, “Le Grande Diplome” ödülüne layık görülen Diego’nun, Mugaritz ve El Bulli gibi mistik İspanyol restoranlarında Andoni Luis Aduriz ve Ferran Adria gibi önemli isimlerle geçirdiği vakit ve edindiği bilgiler şefliğine farklı bir boyut kazandırdı. Bilson’s restoranın menüsüne yeni bir hayat vermek için Avustralya’ya taşınan Muñoz, aynı zamanda 2011 yılında “Yılın Şefi” ödülüne layık görüldü. Yurtdışında geçirdiği 15 yıldan sonra kendi anavatanının mutfak kültürüne el atıp, Peru gastronomisinin en önemli projelerinden birini yönetmek üzere Lima, Peru’ya geri döndü. Astrid & Gaston’un baş şefi olarak geçirdiği 4 yıl boyunca, burayı “Dünya’nın En İyi 50 Restoranı” listesinde 14 numaraya, “Latin Amerika’nın En İyi 50 Restoranı” listesinde ise 1 numaraya taşımayı başardı.

Değişim arzusu ve kendine yeni bir perspektif katma isteği Muñoz‘un kariyerinin en üst noktasında olmasına rağmen Astrid & Gaston’u bırakmaya, ilhamını bulma peşinde, mutfak kültürleri arasında etkileşimlerde bulunacağı ve lokal üretim ve sürdürülebilirlik üzerine araştırmalar yaparken birçok farklı geçmişe sahip şef ve ekiple çalışmak üzere dünyayı dolaşmaya itti. Mütevazı ve özgürlükçü ruhuyla, Diego, kreatif dengesini yalınlık ve keşfetmenin uyumunda bulurken, her zaman yerel kültürler, gelenekler ve geniş bir mutfak yelpazesini göz önünde bulunduruyor ve bu doğrultuda kendi yolunu çiziyor. Hali hazırda birçok projenin liderliğini yapan Diego, Güney Amerika’nın ilk konaklamalı lüks treni olan ve Peru, Ant Dağları’nı geçen Belmond Andean Explorer’ı yöneterek 2018’e giriş yaptı. Bunun yanı sıra Lizbon’un popüler restoranlarından Cantina Peruana’nın şefliğini Portekizli Yıldız Şef Jose Avillez ile beraber yürütüyor. Karlos Ponte ve Emilio Macias ile birlikte Kopenhag’daki PMY, PapaMaizYuca isimli bistronun yanı sıra Bali Endonezya’daki UluCliffhouse da Diego’nun dokunuşunun olduğu yerlerden birkaçı.

Ian Schrager ve Mariott Hotels partnerliğindeki yepyeni The EDITION projesi Diego’yu Ege kıyılarına sürükledi. Munoz şimdi de Türkiye’de adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Bunun yanı sıra anavatanı Peru’da da bir kaç sürprizi olacağından bahsediyor.

Maksut Aşkar ve Neolokal  hakkında

Lisans eğitimini turizm ve otelcilik bölümünün, yiyecek ve içecek yöneticiliği alanlarında tamamlayan Maksut Aşkar, öğrenimi süresinde ve sonrasında yiyecek ve içecek endüstrisinde farklı alanlarda sorumluluklar aldı. Sektörde değişik markalar ve mekanlarda edindiği 22 yıllık deneyim ve birikimle, 2014 yılında SALT Galata’da neolokal’i açtı.

Aşkar, neolokal’de konuklarını kalplerine ve anılarına uzanan bir gastronomi yolculuğuna çıkarıyor. Anadolu topraklarının coğrafyası, kökleri, gelenekleri ve rafine ev mutfağı anlayışını, çocukluk anıları ve duygularıyla birleştirerek hazırladığı tatlarla buluşturuyor. Anadolu mutfağının lezzetlerini, çağdaş bir anlayışla, bir tasarım eserine dönüştürdüğü tabaklarla sunuyor.

Time Out dergisi okuyucuları tarafından 2014 yılında “Yılın Şefi” seçilen , ve Omnivore’un onuncu yılı olan 2015 yılında “Le Proche” ödülünü alan Maksut Aşkar, bugüne kadar Anadolu’yu temsil eden farklı lezzetlerle tasarladığı özgün projelerle, dünyada farklı sanat etkinliklerinde rol aldı. Son 3 yılda katıldığı Filipinler’den Ekvator’a Avustralya’dan Kanada’ya kadar dünyanın farklı ülkelerinde birçok saygın uluslararası gastronomi etkinliğinde, dünyaca ünlü şeflerinin 20’yi aşkın restoranında misafir şef olarak pişirdiği yemeklerle, neolokal’de ağırladığı aralarında Ana Ros, Anatoly Kazakov, El Celler De Can Roca, Philip Raichinger, Manu Buffara, Paul Ivic gibi isimlerin bulunduğu 25 uluslararası tanınmış şef aracılığıyla, Anadolu kültürü ve mutfağını dünyaya tanıttı.

Maksut Aşkar, Anadolu mutfağı macerasını, artan bir tutku ve heyecanla, farklı platformlarda sürdürmeye ve Anadolu mutfağının zenginliğini dünyaya yaymaya devam ediyor.

neolokal ekibi, dürüst yemeği toprak anadan ilham, geleneklerinden örnek alarak tasarlayıp misafirlerine sunmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de geleneksel tarifleri ince ayrıntıları ile inceleyerek, tüketilmediği için yok olmaya yüz tutmuş, bu yüzden “nuh’un ambarı” listesinde yer alan ürünlerle harmanlıyor. Genç ve meraklı ekibin başındaki şef, Maksut Aşkar, “biz sahip çıkmazsak, gelecek nesilin sahip olacağı bir şey kalmayacak ellerinde” diyor. Lokal mutfağı çağdaş teknikler ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkarıyor.

neolokal konuklarının, bu lezzetlerin her birinde hayattan bir parça bulmak veya bu toprakların sundukları hakkında fikir sahibi olması amaçlanıyor. Her malzemeyi, kaynağını bilerek, dürüst, gerçek birer yemek haline getirmek için uğraşılıyor. Bu uğraşı konuklarıyla, iyiyi, doğruyu, gerçeği en lezzetli haliyle paylaşabilmek için çalışılıyor.

Kaynak : Catering Türkiye, The Bodrum EDITION

Sosyal medyada paylaşabilirsiniz:

İçerik Üreticisi: Aslı Özgül Gökdemir

1997’de Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü'nde öğrenim görüyor. Catering Türkiye'de sektörel haberler ve röportajlar yapıyor.

Tüm içeriklerini görüntüle: Aslı Özgül Gökdemir →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir